Podnośnik sufitowy

Życie z osobą niepełnosprawna ruchowo – jak jej pomóc

Niepełnosprawność ruchowa ma bardzo duży wpływ na osobę nią dotknięta. Trzeba by tu wskazać, że takiej niepełnosprawności mogą być dwa rodzaje. Raz, ze są osoby które z tego rodzaju dysfunkcją się rodzą, drugi rodzaj to osoby, które swoją sprawność ruchowa utraciły wskutek jakiegoś nagłego zdarzenia najczęściej wypadku.

Jak żyć z osobą niepełnosprawną?

Podnośnik sufitowyTo właśnie te osoby szczególnie potrzebują wsparcia i pomocy osób bliskich. I tu pojawia się zwykle problem, bo nie wiemy jak pomóc. Nie wiemy bo nie rozumiemy na czym polega problem. Wydawać by się mogło, że takie osoby potrzebują pocieszania i opieki i tu jest pierwszy błąd, bo to właśnie ta opieka najczęściej jest powodem frustracji osoby po wypadku. To, że się nad nią skacze sprawia, ze czuje się one bezradna, a co za tym idzie i nie potrzebna. Dlatego takiej osobie należy umożliwić jak najbardziej normalne funkcjonowanie, choćby i na terenie samego domu. W tym celu w domu można zamontować takie systemy jak: podnośnik sufitowy, schodołaz a konkretniej mówiąc schodołazy gąsienicowe czy krzesełko schodowe. Wszystkie te elementy umożliwia osobie na wózku swobodne poruszanie się po domu i wykonywanie różnych prac domowych, a także jeśli chodzi o krzesełka pomogą także w rehabilitacji i powrocie do zdrowie, bo to właśnie zachęcanie do ćwiczeń i wspieranie w rehabilitacji jest kolejnym istotnym elementem. Nie mówienie, że przyjdzie jeszcze na to czas, ale właśnie wspieranie w walce jaką jest powrót do sprawności. Dodatkowo nie ma co takiej osoby tez izolować od świata zewnętrznego to, że ktoś jest na wózku nie oznacza, ze nie może on wyjść z domu, wspomniane schodołazy umożliwiają także pokonywanie schodów poza domem, a co za tym idzie z osobą poruszającą się an wózku można swobodnie wybrać się do kina czy do muzeum , czyli wszędzie tam gdzie do tej pory zwykła ona chodzić. Dlaczego jest to takie ważne?

Głownie chodzi o to, by jej życiu po wypadku jak najbardziej przypomniało życie jakie prowadziła ona do tej pory, wszystko to poprawi stan psychiczny takie osoby, a to właśnie wbrew pozorom o niego powinniśmy się najbardziej martwic, ponieważ osoby, które w wyniku nagłego zdarzenia utraci sprawność ruchową bardzo często ,maja problem z zaakceptowaniem takiego stanu rzeczy,a co za tym idzie bardzo często takie osoby podają w depresje.