Zabiegi chirurgiczne na płucach, opłucnej, tchawicy i nie tylko

W Polsce mamy lekarzy specjalistów, którzy zajmują się zabiegami chirurgicznymi na terenie klatki piersiowej. W klinikach pojawiają się pacjenci z różnymi problemami. Najpierw muszą oni zostać zakwalifikowani do zabiegu. Kwalifikacje przeprowadza nie tylko chirurg, ale również anestezjolog.

Operowanie zmian nowotworowych w obrębie klatki piersiowej

specjalistyczna chirurgia klatki piersiowej w bydgoszczyZabiegi wykonywane na klatce piersiowej są zazwyczaj długotrwałe – trwają od kilku do kilkunastu godzin. W związku z tym pacjent musi przetrwać cały okres znieczulenia. Nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do takich zabiegów. Czasami zabiegi wykonywane są na specjalne życzenie pacjenta, jeśli zdaje on sobie sprawę z ryzyka przeprowadzenia takiego zabiegu. Nowoczesne metody znieczulania pacjentów do zabiegu pozwalają operować przez długi czas dzieci i osoby w podeszłym wieku. Taka specjalistyczna chirurgia klatki piersiowej w bydgoszczy obejmuje różne zabiegi. Najczęściej zdarzają się nowotwory płuc. Wywoływane są one różnymi czynnikami – głównie przez wieloletnie palenie papierosów. Nowotwory płuc leczy się, łącząc metody farmakologiczne i właśnie chirurgiczne, czyli usuwanie guzów nowotworowych z płatów. Zazwyczaj konieczne jest usunięcie całego jednego płata płucnego lub kilku płatów. Nowotwory mogą też obejmować opłucną, śródpiersie, a nawet ścianę klatki piersiowej. Rzadziej zdarzają się nowotwory w obrębie serca, ale i takie są operowane.

Zdarza się, że po wypadkach komunikacyjnych dochodzi do zmian anatomicznych (patologicznych) w obrębie tchawicy i oskrzeli, co uniemożliwia normalne oddychanie. Tu również może pomóc chirurg, który przeprowadzi odpowiednią operację plastyczną. Konieczne jest jednak dojście od strony klatki piersiowej (poprzez cięcie klatki). W klinikach leczona jest też miastenia z zastosowaniem metody wideotorakoskopii.