Wykrojniki używane przy wyrobie kartonowych opakowań

Wydawać by się mogło, że karton nie sprawia problemu przy obróbce. Brystol i cieńszą tekturę możemy nawet ciąć nożyczkami, choć czasem wymaga to siły i czasu. Ciężko jednak oczekiwać, by w wytwórniach pudeł kartonowych wycięcie jednego elementu zajmowało sporo czasu i było wykonywane ręcznie.

Wykrojniki do kartonu

wykrojniki do opakowań kartonowychWykrojniki to specjalistyczne narzędzia do cięcia tektury, kartonu lub podobnego materiału. Jednym z najważniejszych części tej maszyny są noże introligatorskie. Wyróżnia się trzy ich typy: linie tnące – służące do precyzyjnego wykrajania elementów, linie nagniatające – do tworzenia zagnieceń i załamań w pudełkach, oraz linie perforacyjne – do tworzenia perforacji, służącej do zaginania grubszych materiałów. Obecne maszyny do cięcia tektury to zautomatyzowane narzędzia, które dokładnie i precyzyjnie wycinają zaprojektowane kształty. Nie sprawiają im trudności nawet najbardziej fantazyjne zawijasy – każdy zostanie wycięty z równą dokładnością, tak by każdy element tektury idealnie do siebie pasował i składał się do postaci pożądanego pudełka. Wykrojniki do opakowań kartonowych powinny być używane ze szczególną ostrożnością. Jeśli ostrze w maszynie się stępi, nie da się go ponownie naostrzyć. Każdy nóż posiada standardową wysokość i każda próba naostrzenia go skutkowałaby jej skróceniem, a co za tym idzie – nie docinaniem materiału. W wypadku uszkodzenia lub stępienia ostrza jedynym ratunkiem wykrojnika jest jego wymiana na nowe.

Wykrojnik dobrej jakości będzie w stanie idealnie wykroić miliony egzemplarzy tektury, kartonu itp. Żywotność maszyny zależy głównie od materiału, jaki będzie ciąć i zdolności obsługujących ją pracowników. Wykrojniki są używane na prasach, które mogą docisnąć do nich materiał z siłą, która umożliwi jego precyzyjne cięcie. Zbyt mały napór siły będzie skutkował niedocięciem materiału, zbyt duży uszkodzeniem ostrzy wykrojnika.