Wybieramy sadzonkę jeżyn

W Polsce stale wzrasta zainteresowanie uprawą jeżyn bezkolcowych, które powstały jako efekt mutacji dwóch innych odmian jeżyn. Te krzewy są bardzo dekoracyjne, mrozoodporne oraz przystosowane do panujących w kraju warunków klimatycznych. Natomiast same owoce jeżyn mają duże wartości dietetyczne oraz zdrowotne, zarówno w formie świeżej, jak i przetworzonej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat jeżyn i jak wybierać ich sadzonki?

Jak wybrać dobrą sadzonkę jeżyn?

sadzonki jeżynObecnie jeżyny są uprawiane głównie w klimacie łagodniejszym niż w Polsce, jednak po wyhodowaniu nowych odmian odpornych na przemarzanie, uprawa ta jest także możliwa w kraju. Warto wybierać wysokiej jakości sadzonki jeżyn. W przypadku jeżyn, tak samo jak i malin, stosuje się cztery stopnie kwalifikacja. Superelita to materiał przedbazowy, a także Elita 1, Elita 2 stanowiąca materiał bazowy oraz Oryginał, który jest materiałem kwalifikacyjnym. Wymaga się całkowitej czystości gatunkowej oraz odmianowej. Dodatkowo sadzonki powinny posiadać specjalną etykietę, która identyfikuje odmianę. Podczas kupowania sadzonek warto dokładniej sprawdzić, czy konkretna odmiana jest odporna na przemarzanie. Materiał sadzeniowy powinien być także właściwie ukorzeniony, a także mieć wykształcone pąki w okolicy szyjki korzeniowej. Wszystkie sadzonki powinny być także silne, zdrowe oraz wolne od chorób i szkodników.

W specjalistycznych szkółkach oraz sklepach ogrodniczych zakupimy zarówno młode sadzonki jeżyn z odkrytymi korzeniami, jak i sadzonki w pojemniczkach. Należy pamiętać, że sadzonki w pojemnikach, które będą wykorzystywane jako materiał do nasadzeń, nie powinny być starsze niż dwa lata. Najlepszym terminem do ich sadzenia jest okres od marca do kwietnia, dodatkowo rośliny o odkrytych korzeniach można posadzić także jesienią.