manga

Różnica między komiksem i mangą

Wiele osób, które nie mają większego doświadczenia z opowieściami rysowanymi nie wie nawet, jaka jest różnica pomiędzy komiksami amerykańskimi i europejskimi, czy pomiędzy komiksami ogółem a mangą. A zdecydowanie warto się tego dowiedzieć.

Porównanie mangi i komiksów

mangaNa pierwszy rzut oka widać, że manga od komiksu różni się kreską i brakiem kolorów. Japończycy do mistrzostwa opanowali użycie czerni i bieli, a zwykły komiks jest bardzo kolorowy. Różny jest też układ kadrów. znacznie bardziej swobodny i dający o wiele więcej możliwości. A po drugiej stronie jest komiks amerykański, który pod tym względem jest ściśle zaplanowany. Inaczej też mangę się czyta: od końca do początku, od prawej do lewej, co jest zdecydowanie rewolucją dla kogoś przyzwyczajonego do systemu „od lewej do prawej”. Postaci mangowe są zwykle przerysowane i bardziej ekspresyjne, co niektórych odstrasza. Jeśli chcemy się sami na żywo przekonać, na czym polega różnica, warto odwiedzić sklep z komiksami i porównać mangę ze zwykłym komiksem. Ciekawie wypadają też porównania starych komiksów z nowymi oraz z mangą, ale by je zobaczyć, trzeba odwiedzić też antykwariat, w którym trafimy na jakieś stare wydania. A co, jeśli nas to zaczyna przerastać, a czytanie krótkich dymków i dokładne śledzenie obrazków jest zbyt wymagające? Wtedy pora na przerwę, którą może wypełnić nam Warhammer albo jakaś inna wciągająca gra.

Warto też wiedzieć, że podczas gdy każdy komiks amerykański tworzy cały zespół scenarzystów, projektantów i rysowników, to komiks europejski jest zwykle dziełem jednej osoby, czasem dwóch (rysownika i scenarzysty). Ten drugi model, europejski, jest też popularny wśród twórców mangi.