Rębak – rozdrabniacz do gałęzi

Wynaleziony przez Petera Jensena, rębak do drewna jest maszyną używaną do rozdrabniania gałęzi lub części pni drzew na mniejsze zrębki. Dwa główne typy rębaków to tarczowy i bębnowy. Moc jest zazwyczaj dostarczana przez silnik spalinowy o mocy od 3 do 1000 koni mechanicznych (2,2 kW – 750 kW).

Budowa i zasada działania rębaka elektrycznego

rębak do drewnaIstnieją również modele rębaków o dużej mocy, montowane na ciężarówkach i napędzane oddzielnym silnikiem. Modele tego typu często posiadają również hydrauliczny żuraw. Klasyczny rębak do drewna składa się zazwyczaj z leja wsadowego, mechanizmu rębaka (tarczy lub bębna z nożami) oraz opcjonalnego pojemnika na zrębki. Kawałek drewna jest wkładany do leja (kołnierz służy jako częściowy mechanizm zabezpieczający, aby utrzymać operatora maszyny z dala od ostrzy rębaka) i wprowadzany do mechanizmu tnącego. Zrębki wylatują przez zsuwnię i mogą być kierowane do kontenera zamontowanego na ciężarówce lub na ziemię. Typowym produktem wyjściowym są zrębki o średnicy od 3 do 5 cm. Powstałe w ten sposób drobno pokrojone i zmielone fragmenty drzewne mają różne zastosowania, np. mogą być rozrzucane jako pokrycie gruntu lub wykorzystane podczas procesu produkcji papieru. Większość rębaków wykorzystuje do pracy energię zmagazynowaną w ciężkim kole zamachowym (choć niektóre używają bębnów). Ostrza rębaków są zamontowane na powierzchni koła zamachowego, które jest rozpędzane przez silnik elektryczny lub silnik spalinowy.

Duże rębaki są często wyposażone w rowkowane rolki wewnątrz leja podającego. Gdy element drzewny zostanie uchwycony przez rolki, jest on w stałym tempie transportowany do ostrzy rozdrabniających. Rolki te stanowią element bezpieczeństwa i są zazwyczaj odwracalne w sytuacjach, gdy np. gałąź zaczepi się o ubranie.