Przestrzeń użytkowa pod dachem czterospadowym

Dach to bardzo ważny element każdego budynku – szczególnie domu jednorodzinnego. Obecnie na rynku budowlanym wybór jest bardzo duży. Architekci mogą zaprojektować dachy proste, ale również nowoczesne – wielokształtne, ze spadami w różnych kierunkach.

Dachy czterospadowe (kopertowe) w domach jednorodzinnych

wytrzymałe dachy z Konstancina JeziornaKażdy rodzaj dachu i pokrycia dachowego ma swoje wady i zalety. W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym coraz częściej stosowane są dachy czterospadowe, czyli tzw. dachy kopertowe. Taki dach zbudowany jest z czterech skośnych połaci. Ważne jest to, że wszystkie połacie mają zazwyczaj taki sam kąt nachylenia. W ten sposób można stworzyć naprawdę ładne poddasze, które będzie miało więcej skosów niż tylko dwa. Powierzchnia użytkowa takiego poddasza będzie jednak nieco mniejsza. Te wytrzymałe dachy z Konstancina Jeziorna charakteryzują się dużą sztywnością. Można wykonać taki dach na bazie wybranej konstrukcji. Najczęściej stosowana jest tutaj konstrukcja płatwiowo-kleszczowa. Dwie większe połacie dachu mają kształt trapezu. Mniejsze połacie dachu mają z kolei kształt trójkąta. Takie dachy można coraz częściej zauważyć w wielu regionach Polski. Idealnie sprawdzają się one w przypadku domów jednorodzinnych. Pokrycie takiego dachu wykonywane jest najczęściej z czarnej blachodachówki. Jeśli poddasze będzie przestrzenią użytkową, trzeba ocieplić dach od stropu.

W takim dachu wykonywane są czasem kalenice. Do tego można zamontować specjalne okna dachowe i to w różnych miejscach. Dach czterospadowy nadaje się też do instalowania baterii słonecznych. Są one zakładane po stronie południowej dachu, aby jak najwięcej promieni słonecznych miało dostęp do paneli. Dachy czterospadowe są bardziej skomplikowane w konstrukcji niż dwuspadowe, ale za to są to dachy bezpieczniejsze i stabilniejsze.