dom opieki

Prywatny dom opieki dla osób starszych

Już od kilku lat społeczeństwo polskie jest społeczeństwem starzejącym się. Przyrost naturalny jest coraz mniejszy. Coraz trudniejsza jest również sytuacja na rynku pracy co powoduję, iż naturalny jeszcze kilka lat temu podział na pracującego męża i opiekującą się domem żonę odchodzi do Lamusa.

Prywatny dom opieki to dobre rozwiązanie

dom opiekiCo zatem z osobami starszymi, którym potrzebna jest pomoc i opieka? Co mogą zrobić osoby, które nie mają możliwości zaopiekowania się bliską osobą starszą a samej też nie mogą jej zostawić? Jest na to rozwiązanie – prywatny dom opieki. Zapewne każdy z nas już o takim rozwiązaniu słyszał gdyż prywatne domy opieki nie są żadną nowością. Od dawna działają one na polskim rynku, niestety nie miały najlepszej sławy – co rusz media i prasa donosiły o katastrofalnych warunkach w jakich w niektórych domach opieki trzymane były osoby starsze. Przedstawiano relację świadków albo samych poszkodowanych, pokazywano zdjęcia i filmy robione najczęściej z ukrycia – to przerażało. Sytuacja się jednak diametralnie zmieniła – tak jak zazwyczaj prywatna opieka nad osobami starszymi to zupełnie inne realia niż ta z którą mieliśmy dotychczas do czynienia. To widać już nawet na pierwszy rzut oka – budynki w których prywatne domy seniora się znajdują wyglądają jak nowoczesne osiedla mieszkalne albo pałacyki. Opieka w nich też jest zupełnie inna – najnowocześniejszy sprzęt oraz wykwalifikowana kadra to standard, który nie jest czymś co wyróżnia a codziennością.

Media i prasa też już właściwie przestały traktować prywatne domy seniora jako temat którym warto się zajmować gdyż naprawdę ciężko się do czegokolwiek przyczepić a jak wiadomo artykuły pochwalne są mniej chętnie czytane niż te pokazujące zła sytuację.