Prąd na budowie

Podczas procesu budowlanego wymagane jest użycie wielu urządzeń elektrycznych, które są zasilane prądem. Skąd jednak wziąć prąd w obiekcie, który jest dopiero co budowany. Pewnym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy, jednak bardziej wydajną opcją jest tymczasowe przyłącze budowlane.

Profesjonalne rozdzielnice budowlane wyposażone w licznik

rozdzielnica budowlana z licznikiemPrzyłącze tymczasowe polega na dostarczeniu na budowę energii elektrycznej pochodzącej z ogólnej sieci. Dzięki temu można za jej pomocą zasilić wszystkie urządzenia pracujące na budowie. Jako, że na tym etapie procesu nie ma jeszcze budynku, w którym można zainstalować rozdzielnie, używa się osobnej skrzynki położonej na zewnątrz, zazwyczaj na granicy działki budowlanej. Typowa rozdzielnica budowlana z licznikiem jest skrzynką zawierającą potrzebne zabezpieczenia prądowe, które mają chronić pracowników przed zagrożeniem związanym z użytkowaniem prądu. Licznik jest niezbędnym elementem takiej rozdzielni, gdyż na jego podstawie dokonuje się rozliczeń z zakładem energetycznym. Działa to tak samo jak w przypadku instalacji domowej i w większości przypadków taką skrzynkę można docelowo przerobić na gotowe przyłącze. Na potrzeby niektórych urządzeń zwykle w tego typu skrzynkach umieszcza się przyłącze trój fazowe, które zapewnia napięcie 400v. Tym napięciem są zasilane na przykład betoniarki lub maszyny tynkarskie, które potrzebują wyższej mocy, jaką nie mogą zapewnić instalacje jednofazowe.

Prąd budowlany jest droższy od normalnej taryfy domowej, dlatego trzeba pamiętać, że po zakończeniu budowy należy zgłosić jego wymianę na przyłącze docelowe. Z reguły zmianie ulega tylko licznik w skrzynce, a skrzynka zostaje pozbawiona niektórych gniazd i przyłączy. Nieraz także nawet to pozostaje bez zmian.