skóra przed atakiem atopii

Postępy medycyny zapobiega atakom atopii

W związku z coraz szybszym rozwojem medycyny, udało nam się wyeliminować niemalże w stu procentach bardzo wiele chorób, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu siały olbrzymie spustoszenie wśród ludzi. Bardzo duży wpływ na to miało wynalezienie szczepionek, które okazały się być skutecznym środkiem profilaktycznym przeciwko schorzeniom takim jak ospa, cholera albo odra.

Nieuleczalne choroby, których przykładem jest atopia

skóra przed atakiem atopiiNiestety, dalej istnieją schorzenia, co do których jesteśmy bezradni i możemy ewentualnie kontrolować ich przebieg i możliwie łagodzić ich objawy. Należą do nich choroby ciężkie, takie jak AIDS, a także znacznie lżejsze, jak choćby atopowe zapalenie skóry, najczęściej uwarunkowane alergicznie. Atopia charakteryzuje się nieprawidłową reakcją organizmu na kontakt z dawkami alergenów, które u osoby zdrowej nie powinny wywołać żadnych mechanizmów obronnych, ponieważ nie ma takiej konieczności. Również na wszelkie postacie alergii nie możemy poradzić nic więcej niż nakazać unikania ekspozycji na alergen. Przykładowo, u osób chorujących na kontaktowe zapalenie skóry po zetknięciu się z niklem, powszechnie obecnym w sztucznej biżuterii czy też paskach do spodni zaleca się noszenie kolczyków czy też wisiorków z metali szlachetnych oraz unikania kontaktu z metalami, których składów nie znamy.

Z myślą o osobach uczulonych na syntetyczne materiały powstała na przykład bielizna antyalergiczna, której stosowanie zapobiegnie wystąpieniu uciążliwej wysypki, świądu czy też obrzęku. W przypadku uczuleń na jady owadów błonkoskrzydłych stosuje się skuteczne odczulania.