Podkładka utrzymująca łożysko na miejscu

Niektóre maszyny przemysłowe działają poprawnie dzięki ruchowi obrotowemu, aby ten ruch mógł odbywać się poprawnie bez wykorzystywane są łożyska. To one zapewniają stałe położenie i ruch wszystkich osi obrotowych urządzenia. To na łożyskach spoczywa zazwyczaj ciężar wszystkich wałów, które zostały wprawione w ruch. Przejmują również obciążenie sprzęgieł. 

Bezawaryjna praca łożysk

podkładki pod łożyskaObciążenie, które działa na łożyska w wielu urządzeniach jest tak duże, że stosowane są różnego rodzaju podkładki pod łożyska, które spełniają bardzo ważną role. Dzięki podkładkom łożyska nie przemieszczają się, a więc są w stanie zapewnić stały ruch obrotowy wołu napędowego i na bieżąco utrzymują jego stałe położenie względem konkretnej osi obrotu. Ich bardzo ważnym zadaniem jest również uniemożliwić przemieszczanie się łożyska po płaszczyźnie na której zostało umieszczone. Niektóre łożyska zbudowane są z kulek, w tym rodzaju łożysk podkładki zapobiegają również wypadaniu tych elementów. Dzieje się tak ponieważ podkładki przejmują większość sił działających na elementy ruchome. Wszystkie podkładki są swego rodzaju zabezpieczeniem. Podkładki wyglądają jak zwykłe uszczelki gumowe stosowane np w hydraulice wytwarzane są tylko z bardzo wytrzymałych metali mogących wytrzymać duże obciążenia wynikające z działających na nie sił. Występują dwa typy łożysk, które wykorzystują podkładki: tłoczone oraz ślizgowe. W łożyskach tłoczonych całe łożysko pełni rolę elementu poślizgowego. Natomiast łożyska ślizgowe wykorzystują ślizgowych za ten element odpowiadają wyżej opisane kulki. W fachowym języku mówi się o tarciu ślizgowym oraz toczonym.

Reasumując podkładki pod łożyska są elementem wykorzystywanym coraz częściej. Są budulcem niezbędnym wielu maszyn. Dzięki nim urządzenia funkcjonują poprawnie. Stosowane są w celu uniknięcia przeróżnych awarii spowodowanych np przemieszczeniem się łożysk. Łożyska jak i same podkładki produkowane są z coraz wytrzymalszych materiałów.