mata wygłuszająca

Pianka i mata wygłuszająca oraz alternatywy

Pianki wygłuszające z reguły stosuje się w studiach nagrań, salach prób itd. Jak jednak inaczej wykorzystać takie materiały? W niektórych bibliotekach wygłusza się czytelnie wykorzystując panele akustyczne, albo pokoje cichej nauki w akademikach.

Ciekawa mata wygłuszająca

mata wygłuszającaW niektórych ośrodkach badawczych stosowana jest czy to pianka akustyczna czy to po prostu pianka wygłuszająca do badania ciszy. Najbardziej wygłuszony pokój na świecie ma panele akustyczne, które są w stanie wygłuszyć go do 99%! Mata wygłuszająca znajduje się na podłodze, a panele na ścianie. Jest to często wykorzystywany ośrodek do testów głośności różnych produktów, ale nawet NASA korzysta z tej sali, żeby sprawdzić, jak kosmonauci sprawdzą się w kosmicznej ciszy. Podobno już nawet kilka minut może doprowadzić do halucynacji aż do szaleństwa. Po krótkiej chwili, kiedy nic nie słyszymy, każdy nasz inny sensor, taki jak dotyku czyli ręce, smaku czyli język czy węchu czyli nos zaczynają działać ze zdwojoną siłą, ale i słuch zaczyna być mocniejszy, przez co jesteśmy w stanie usłyszeć swój żołądek lub puls. Jest to bardzo interesujące miejsce, jednak gdzie jeszcze można wykorzystać te panele? Choćby w salach, gdzie podejmowane są ważne decyzje dla państwa. Żeby nikt nie podsłuchał, co się dzieje tam, za ścianą w której debatują powinna być i mata akustyczna na podłodze i pianka wygłuszająca na ścianach. W końcu skoro ma być to tajne i ważne powinno być to zabezpieczone tak, jak się należy.

Czy można gdzieś to wykorzystać? Podejrzewam że tak, jednak powoli czas mi się kończy na pisanie, więc myślę, że tyle zastosowań to również ciekawe informacje, które być może się komuś kiedyś przydadzą choćby rozmawiając z kimś na ten temat, co będzie na pewno dobrze odebrane.