Blachodachówka

Pallet czy ekogroszek?

Wśród paliw stałych do najpopularniejszych materiałów wciąż należy ekogroszek oraz pallet. Ekogroszek jest bardziej kaloryczny, jednak decydując się na takie rozwiązanie, utrzymanie czystości w kotłowni będzie trudne.

Pallet czy ekogroszek – co lepsze?

BlachodachówkaPallet należy do bardziej naturalnych materiałów, jest neutralny w stosunku do środowiska, jednak jest nieco droższy. Poza tym skład opału może okazać się kłopotliwy, bo materiał będzie potrzebował więcej miejsca. Trzeba wygospodarować sporo przestrzeni w garażu albo w piwnicy, nie może być pozostawiony pod gołym niebem. Ekologiczność palletu wiąże się także z pozostałym po nim popiołem, który z powodzeniem można wykorzystać jako nawóz. Istotną kwestią jest także czystość. Jeżeli zdecydujemy się na palenie ekogroszekiem, musimy liczyć się z tym, że w kotłowni będzie osadzać się pył węglowy, będzie można go zaobserwować na ścianach i na podłodze. W tym wypadku utrzymanie czystości w kotłowni będzie kłopotliwe, co więcej w związku z tym będziemy musieli często czyścić piec. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku palletu. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest czystość, bo do kotłowni w zasadzie trzeba będzie schodzić tylko po to, żeby uzupełnić zasobnik czy wybrać popiół. Piec nie będzie potrzebował też tak częstego czyszczenia, jak w przypadku palenia ekogroszkiem. Najlepiej kupić kocioł, w którym można palić różnymi paliwami, co będzie bardziej praktyczne. Wybór odpowiedniego pieca podobnie jak pokrycie dachowe to wybór na lata, dlatego nie może być przypadkowy.

Najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych jest blachodachówka, co nie oznacza, że trzeba się koniecznie na nią decydować, wszystko zależy od naszych osobistych preferencji.