Opłacalność czyszczenia DPF w samochodach ciężarowych

Filtr cząstek stałych w samochodach ciężarowych, czyli DPF jest niezbędnym elementem wyposażenia, który poza dbaniem, aby do środowiska trafiło jak najmniej dwutlenku węgla, pomaga również w kontrolowaniu pracy silnika. Proces czyszczenia DPF w ciężarowych pojazdach pozwala również na to, aby bez przeszkód jeździły po terenie Unii Europejskiej. Zanieczyszczony filtr DPF może to uniemożliwić.

Czy zabieg czyszczenia DPF się opłaca?

Czyszczenie DPF ciężaroweDzięki procesom czyszczenia filtrów cząstek stałych są one przywracane do fabrycznej użytkowości. Istnieje kilka sposobów przeprowadzania tej procedury, może to być wypalanie sadzy lub czyszczenie filtra za pomocą środków chemicznych, jednak efekty końcowe są do siebie podobne. Profesjonalne warsztaty zajmujące się tym tematem, czyszczą filtry do skutku, więc proces może się ewentualnie przedłużyć, aby klient mógł cieszyć się odnowioną częścią o pierwotnych parametrach. Jeżeli chodzi o czyszczenie DPF ciężarowe samochody muszą mieć ten proces często powtarzany ze względu na to jakie przejeżdżają trasy. Jeżeli chodzi o cenę, to czyszczenie jest niezwykle oszczędne. Zabieg ten, to koszt maksymalnie kilkuset złotych, gdzie wymiana filtra DPF może kosztować nawet kilka tysięcy. Aby zminimalizować ryzyko wydania takiej kwoty, warto jest sprawdzić stan swojego filtra, by móc jeździć bezpiecznie i komfortowo.

Opłacalność zabiegu czyszczenia DPF w ciężarowych samochodach jest sprawą oczywistą. Jest to koszt kilkukrotnie niższy niż wymiana części po poważniejszej awarii, która może być spowodowana właśnie brakiem czyszczenia. Przez to regularna regeneracja filtrów cząstek stałych może nie tylko pomóc w ocenie stanu silnika, ale również zaoszczędzić wydania ogromnej sumy pieniędzy na wymianę uszkodzonej części.