Sławę i rozgłos niemieckiemu miastu Miśnia przyniosła manufaktura porcelany. Zanim w Miśni została uruchomiona Państwowa Manufaktura Porcelany do krajów europejskich wyroby porcelanowe sprowadzano z Chin. Chińczycy pilnie strzegli tajemnicy jej produkcji, dlatego Europejczykom udało się stworzyć porcelanę dopiero w XVIII wieku.
Co ciekawego skrywa historia Miśni?
Porcelana miśnieńska produkowana była początkowo w mieszącej się w zabudowaniach zamku Albrechtsburg. Z czasem zakład produkujący porcelanę został przeniesiony do nowych zabudowań usytuowanych w Miśni Trebichstal. Znakiem firmowym wyrobów porcelanowych produkowanych w miśnieńskiej fabryce są 2 błękitne, skrzyżowane miecze. Sama Miśnia jest miastem o długiej historii. Miasto powstało na początku X wieku, w tym okresie należało do szybko rozwijających się miast na terenie Saksonii. Rozwój miasta zahamowała wojna trzydziestoletnia, która toczyła się w XVII wieku. Bardzo pomyślnie zakończyła się dla miasta II wojna światowa, żadna ze znajdujących się w mieście zabytkowych budowli w wyniku działań wojennych nie została zniszczona. Dzięki temu turyści odwiedzający Meissen mogą zwiedzić nie tylko Państwową Manufakturę Porcelany, ale również wiele innych cennych zabytków. W Miśni zobaczyć można nie tylko Albrechtsburg, ale także kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja. Innym zabytkowym kościołem jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. W roku 1929 w kościelnej dzwonnicy zostały ustawione dzwonki wykonane z miśnieńskiej porcelany. Miśnia słynie nie tylko z porcelany, ale także z odlewnictwa cyny. Odlewnia cyny została założona w roku 1792 i działa do dnia dzisiejszego. Na terenie zakładu działa muzeum poświęcone cynowym odlewom.
Miśnia i jej okolice to także ceniony w Niemczech region winiarski. W miejscowych winnicach produkuje się wina z wywodzącego się z Alzacji szczepu winogron o nazwie Złoty Riesling. Wino z Miśni i jej okolic jest bardzo cenione przez miłośników tego trunku. Win wytwarzanych w Miśni można spróbować na festiwalu wina, który odbywa się cyklicznie we wrześniu.