Najlepsze dachy z trzciny

Na pomysł stworzenia skansenu, operowanego przez drużynę wpadliśmy dość późno, więc nie mieliśmy za dużo czasu na dokładne opracowanie projektu. Wiedzieliśmy jednak iż dachy trzcinowe miały być założone we wszystkich budynkach, jako najbardziej historyczne wykończenie dachu jakie udało nam się znaleźć.

Dachy ze strzechy do skansenu historycznego

pokrycia trzcinoweNie mieliśmy najmniejszego rozeznania w sposobie budowy dachu ze strzechy trzcinowej, toteż postanowiliśmy nie kombinować nadmiernie, i pozostawić kwestie budowy fachowcom. Wielu producentów tworzących pokrycia trzcinowe oferuje również usługę położenia takowego pokrycia na miejscu na dachu, tak iż osoba zamawiająca nie musi kłopotać się z poszukiwaniami monterów. Tak było i w naszym przypadku, gdyż dowiedzieliśmy się o możliwości położenia trzciny na miejscu w momencie zamawiania jej od firmy suszącej strzechę na dachy. Było to doskonałe rozwiązanie problemu montażu, gdyż eliminowało konieczność własnoręcznego położenia dachu, o czym nie mieliśmy pojęcia i nie chcieliśmy ryzykować iż samodzielnie zamontujemy go nieprawidłowo. Dachy z trzciny, jak wspomnieli nam instalatorzy, należą do najłatwiejszych dachów do położenia, toteż na czterech budynkach strzecha została zamontowana w dwa dni, i nie wymagała żadnych dalszych prac nad zabezpieczeniem czy zaizolowaniem strzechy po położeniu i przymocowaniu do legarów.

Wysuszona strzecha jest bowiem wodoodporna, nie gnije po zamoczeniu, ale jest także niepalna i ogniotrwała, toteż nie potrzebuje żadnej impregnacji zabezpieczającej ją przed kontaktem z otwartymi płomieniami. Z tego powodu, okazało się iż taki dach jest znacznie tańszy niż wersja bardziej konwencjonalna, którą należałoby dodatkowo wzmocnić i zaizolować by była całkowicie skuteczna.