makiety architektoniczne

Makiety architektoniczne budowane przez projektantów

Jak wiadomo każdy budynek, pojazd, ubranie czy sprzęt elektroniczny zanim powstanie musi zostać zaprojektowany. Projekt to podstawa każdego pomysłu, jego początek, etap w którym najbardziej można go jeszcze zmodyfikować. Każdy szanujący się projektant, szczególnie ten zajmujący się wielkimi obiektami, jak wieżowce, zanim odda projekt do realizacji przygotowuje makiety obrazujące jego pomysł. Skupmy się więc na architekturze.

Dzisiaj, niemal każdy projekt jest poprzedzony przez makiety architektoniczne

makiety architektoniczneWirtualne modele domów i inne modele architektoniczne np. mieszkań są już szeroko stosowane przez rożnego rodzaju projektantów. Jednak fizyczne makiety architektoniczne są u nich rzadkością. Przestrzenne makiety są częściej stosowane do budynków, takich jak wieżowce, galerie, muzea, wielkie hale. Dzięki takim modelom łatwiej jest dostrzec ich wady, w szczególności słabe punkty konstrukcyjne, które można wyeliminować już na etapie projektów. Place zabaw, tereny zielone, wnętrza obiektów również można przedstawić w formie modelu architektonicznego. Ciekawym pomysłem jest budowanie makiet obiektów zabytkowych. Mogą być takowe przydatne dla ich konserwatora przy renowacji, a następnie można taką makietę postawić przy wejściu do budynku, w muzeum miejskim lub w innym miejscu dotyczącym historii miasta, architektury lub zabytków. Budowanie modeli to nie tylko domena architektów. Projektanci samochodów, pociągów, okrętów, samolotów również stosują makiety. Nie są to jedynie małe makiety poglądowe.

Czasem tworzy się makiety samochodów naturalnej wielkości, np. na targi samochodowe, żeby potencjalni kupcy mogli od razu zobaczyć jak wygląda auto z zewnątrz i z wewnątrz. Także elektronikę nie ominęło szaleństwo makiet. Przykładowo, makieta telefonu może nam pokazać jak będzie on leżał w ręku, a makieta telewizora czy nie będzie zbyt przesadzony ani za duży.