Lemiesz kluczowym elementem orki

 

Uprawa roli jest bardzo ciężkim i wymagającym zajęciem, jednak w dzisiejszych czasach rozwój technologiczny i powstanie ogromnej ilości maszyn usprawniających pracę rolników znacznie ułatwił jej uprawę. W dzisiejszych czasach ludzie ci nie muszą pracować w tak ogromnym stopniu fizycznie jak kiedyś. Wiele maszyn wyręcza ich w pracy, a szczególnie w tych ciężkich.

Rola pługa w rolnictwie

lemiesz do pługaOrka zawsze była jednym z cięższych okresów w życiu rolników, wymaga on ogromnej ilości pracy i wysiłku. Szczególnie pracochłonne było to w czasach, gdy rolnictwo nie było zmechanizowane, a wszystko odbywało się za pomocą siły mięśni ludzkich, lub zwierzęcych. Podstawowym narzędziem podczas orki jest pług, który wymyślono już w bardzo dawnej starożytności i od tego czasu jest użytkowany w lekko zmienionej formie. Rodzajów pługów jest od groma, z biegiem czasu powstała ich cała masa o różnych strukturach i przeznaczeniach. Kluczowym elementem jest jednak lemiesz do pługa, który jest bezpośrednią częścią roboczą, która styka się z ziemią. Musi on być wytrzymały i odporny na ścieranie. Dodatkowo wykonywane są one w odpowiednim kształcie, tak aby wcinać się w glebę pod właściwym kontem i odpowiednio ją wyrzucać. Muszą być one przystosowane do różnych twardości gleb i ewentualnych przeszkód czyhających w ziemi. Lemiesz jest podstawowym wyposażeniem każdego rolnika, bez którego ten nie byłby w stanie odpowiednio zająć się swoim polem, a co za tym idzie, nie mógłby pracować.

Element pracy tak niezastąpiony jak pług jest niezwykle kluczowy do pracy w gospodarstwie. Istnieje on praktycznie w tej samej formie od samego początku jego istnienia, co świadczy o jego skuteczności i odpowiednim kształcie. Trzeba jednak pamiętać, o jego częściach na których nie należy oszczędzać, gdyż dobry lemiesz z wysokiej jakości metalu posłuży nam zdecydowanie dłużej.

Więcej informacji na: https://agro-sklep.com/