Szkółka truskawek

Kupiłeś sadzonki truskawek i nie bardzo wiesz jak się nimi zająć?

Podstawowa sprawa to odpowiednie przygotowanie miejsca pod truskawki. Radze wybrać nasłoneczniony kawałek ogrodu w dobrej kulturze ogrodniczej, najlepiej po warzywach, bez chwastów a głównie bez perzu.. truskawki będą wdzięczne za kompost czy też stary obornik. Po przygotowaniu poletko należy wyrównać grabkami i wstrzymać się kilka dni z sadzeniem aż ziemia nie osiądzie.

Jak zająć się truskawkami?

Szkółka truskawekPrzyszedł czas aby zasadzić sadzonki truskawek. Do niedawna wybór terminu był banalnie prost bo była to jesień lub wiosna bo tylko wtedy były dostępne sadzonki. Od kilku lat po wprowadzeniu i wdrożeniu nowych technologii produkcji sadzonek. Sadzonki truskawek typu frigo można sadzić przez cały okres wegetacji a sadzonki doniczkowanie dostępne są od początku lipca i zasada jest, że im wcześniej je posadzimy tym większy plon ich będzie w przyszłym roku ze szkółka truskawek. Największym wyzwanie dla amatorów jest utrzymanie truskawek w stanie niezachwaszczonym. Jest to tym łatwiejsze im lepiej przygotuje się glebę przed zasadzeniem roślin. Dla leniuchów dobra będzie agrowłóknina. Dzięki temu że jest czarna chwasty nie maja szans się przebić ale za to woda z opadów czy z węża ogrodowego bez trudu przez nią przenika i swobodnie wsiąka w glebę. Kolejna czynnością , od której nie uciekniemy jest usuwanie wyrastających rozłogów. Gdybyśmy tego nie zrobili masze rośliny zagęściłyby się nadmiernie co skutkowałoby silnym zdrobnieniem owoców. Ponadto jakkolwiek banalnie to zabrzmi truskawki trzeba podlewać. Jeśli o tym zapomnimy z sadzonek truskawek, które miały być duże będziemy zbierać malutkie przypominające poziomki.

Na dużych plantacjach towarowych ochrona truskawek przed patogenami jest jednym z kluczowych elementów procesu produkcyjnego. Do tego celu używa się rozmaitych pestycydów.