Konieczność prowadzenia pełnej księgowości w firmie

Od niedawna założyłam działalność gospodarczą. Początkowo myślałam, że będę musiała prowadzić swoja firmę na niepełnej księgowości. Ale niestety będą musiała prowadzić ją na pełnej księgowości. W skrócie opowiem wam na czym polega zasadnicza różnica między małą, a pełną księgowością. Układając biznes plan zdawałam sobie, że pełna księgowość mnie nie minie, ale dopiero będę miała z nią styczność po pierwszym roku prowadzenia działalności. 

Księgowość w typowej firmie we Wrocławiu 

pełna księgowość wrocławTak więc wszystko przeważyło na wyborze sprzedaży za granice. Skoro mam zamiar sprzedawać zagranice to muszę prowadzić pełną księgowość. Nie jest ona aż taka zła. Ale wymaga od nas większej papierkowej roboty. W sumie może i to dobrze, że teraz muszę prowadzić pełną księgowość. Jakbym się przyzwyczaiła do tej niepełnej księgowości to trudniej byłoby mi przejść na pełną. Różnica między niepełną, a pełną księgowością polega na tym, że ta pełna wymaga od nas dokładniejszej ewidencji, musimy uważnie księgować każdy przychód i koszt. Trzeba pamiętać, że nie każdy wydatek jest kosztem i nie wszystko możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba rozliczać się z VAT-u i podatku dochodowego. A w niepełnej można przecież być zwolnionym z VAT-u do pewnej wysokości przychodów. Aby prowadzić tą pełną księgowość muszę zatrudnić księgową, ja za bardzo nie znam się na niej. Niby pełna księgowość Wrocław nie jest aż tak trudna, ale tyle trzeba wiedzieć, że musze mieć kogoś do pomocy. Zaczynam od przyszłego miesiąca, więc spokojnie wyrobie się ze wszystkim. Bardzo dużo firm obecnie jest na pełnej księgowości. Ale zazwyczaj tem mikro przedsiębiorstwa są na niepełnej. 

Prowadząc własną firmę trzeba prowadzić też księgowość. Mamy do wyboru niepełną lub pełną księgowość. Istnieje wiele przepisów, które określają kto musi prowadzić pełną księgowość a kto może spokojnie prowadzić tą małą. Mi się trafiła pełna. Skoro tak ma być, to już trudno i tak na pewno moja działalność za parę miesięcy wymagałaby pełnej księgowości.