Kleszcz – badanie pod kątem boreliozy

 

Nie da się ukryć, że wędrówki po leśnych ścieżkach cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Oprócz spacerowiczów na łonie natury często można spotkać sportowców, biegaczy czy rowerzystów. Niestety nie każdy zwraca uwagę na to, że w lasach czyhają na nas pewne owady, których ugryzienie może powodować problemy zdrowotne. Mowa tu oczywiście o kleszczach, których w polskich lasach jest mnóstwo. 

Badanie kleszcza – punkty pobrań

kleszcz badanieCzytając powyższy wstęp wiele osób zapewne się przeraziło. Nie chodzi jednak o to by bać się kleszczy i unikać kontaktów z naturą w czystej postaci. Po pierwsze: nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii wywołujących boreliozę. Po drugie: możemy stosować specjalne środki odstraszające kleszcze. W naszym kraju do zarażenia bakteriami boreliozy dochodzi najczęściej w porach wakacyjnych. Kleszcze zaczynają być najbardziej aktywne od początku maja i ich aktywność kończy się dopiero późną jesienią. Najbardziej rządne ludzkiej krwi są jednak w czerwcu. Jeśli chodzi o owada jakim jest kleszcz – badanie na obecność w jego ciele bakterii boreliozy możemy wykonać w wielu punktach laboratoryjnych w naszym kraju. Z roku na rok takich punktów pobrań jest co raz więcej. Najważniejszą kwestią jest to żeby kleszcza dostarczyć do badania możliwie jak najszybciej po ukąszeniu. Musimy zadbać o to by kleszcza wyjąć w całości i umieścić w pojemniku. Jeśli tego dokonamy to powinniśmy dostarczyć kleszcza do punktu pobrań nie później niż 24 godziny po jego usunięciu.

Najlepszym i zarazem najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z kleszczami jest stosowanie specjalnych preparatów odstraszających w formie aerozolu. Wystarczy dosłownie kilka psiknięć tym preparatem by stać się dla kleszczy niewidocznym. Oprócz preparatów w sprayu dostępne są one również w formie kremu.