Każdego dnia dochodzi do sytuacji, kiedy trzeba zważyć samochód z jego zawartością lub bez. Dotyczy to głównie TIR-ów, samochodów ciężarowych i dostawczych, które trudnią się transportem materiałów, towaru bądź gotowych produktów.
Waga samochodowa – kiedy stosować?
Wag samochodowych używa się zarówno przy załadunkach w magazynach, by poznać obciążenie samochodu i dostosować je do norm, jakie panują na polskich lub europejskich drogach, ale równie często wagi używane są przy wjeździe do firmy. Dzieje się tak w wypadku, kiedy dostawca przywozi towar surowcowy przeznaczony do dalszej przeróbki i trzeba dowiedzieć się, czy dostarczony ładunek jest zgodny z ilością podaną w zamówieniach lub dokumentach dostawy. A najtańszą metodę ważenia samochodów ciężarowych z tonażem do sześćdziesięciu ton uważa się wagi osiowe. Polega ono na tym, że kierowca wjeżdża na wagę, a obsługujący ją pracownik wciska przycisk na głowicy. Waga samochodowa osiowa może być wspomagana systemem komputerowym, dzięki któremu nie ma potrzeby zatrzymywać samochodu do ważenie. System komputerowy pozwala także mieć wgląd w dotychczasowe pomiary. Na rynku dostępne są także inne wagi samochodowe: platformowe oraz najazdowe. Wagi samochodowe mogą być wykonane ze stali lub z betonu, umiejscowione na stało lub przenośne. Dzięki tak bogatej ofercie każda firma może dostosować zakupiony sprzęt pomiarowy do swoich potrzeb.
Ważne, by waga spełniała wszystkie normy jakościowe i prawne, gdyż dokładność pomiarowa ma tutaj ogromne znaczenie, także dla bezpieczeństwa kierowców.