Jakim prostownikiem ładować akumulator żelowy?

 

Na rynku są 3 typy akumulatorów. Najtańszy i najprostszy jest akumulator kwasowo-ołowiowy. Kolejne dwa typy to bezpieczny akumulator żelowy oraz zaawansowany akumulator technologii AGM. Należy ładować je specjalnym prostownikiem, aby wydłużyć ich żywotność. Prostownik musi chronić akumulatory przed przegrzaniem.

Właściwości prostownika do ładowania akumulatora żelowego

prostownik do akumulatorów żelowychJak wiadomo akumulatory żelowe oraz AGM nie mogą ulec przeładowaniu. Stosuje się zatem specjalny prostownik do akumulatorów żelowych i AGM, który nie będzie przeładowywał urządzenia. Kiedy naładuje je w pełni, będzie już tylko później podtrzymywał moc. Uchroni to sprzęt przed przegrzaniem czy nawet uszkodzeniem. Akumulator będzie w pełni spełniał swoją funkcję i jego pojemność będzie niezmieniona. Pozwoli to cieszyć się ze sprawnego akumulatora przed długie lata. W przypadku użycia prostownika do akumulatorów kwasowych można w łatwy sposób zniszczyć akumulator. Specjalny prostownik do akumulatorów żelowych przystosowane są do pracy impulsowej. Posiada on mikroprocesor, który zapewnia precyzyjne ładowanie Aby zachować żywotność akumulatora polecane jest ładowanie go od razu po rozładowaniu. Akumulatory żelowe to takie, które stworzone są do cyklicznych ładowań. Mogą wytrzymać długi czas bez ładowania i świetnie sprawdzają się na łodziach, jachtach, kamperach, w wózkach inwalidzkich oraz golfowych.

Urządzenie ładujące akumulatory żelowe musi być przystosowanego do tego celu, ponieważ w przeciwnym razie można łatwo uszkodzić urządzenie. Przeładowanie jest zabójcze dla akumulatorów żelowych. Prostownik powinien posiadać zabezpieczenie przed nieprawidłowym podłączeniem klem, oraz czujnik temperatury. Kiedy naładuje już urządzenie, dochodzi do przerwania ładowania.