detektyw

Jak zostać detektywem?

Czy oglądaliście kiedyś amerykańskie filmy o detektywach? Albo brytyjskie, w tym ten najsłynniejszy o pewnym detektywie Sherlocku? No właśnie, chyba każdy chociaż raz w życiu widział jakiś film, w którym główną rolę odgrywał ktoś taki jak detektyw.

Czy łatwo jest zostać detektywem? Nie jest to łatwa ścieżka

detektywMogłoby się wydawać, ze to taki tajemniczy człowiek z lupą w ręku. To oczywiście jedynie stereotyp, powstały właśnie na skutek oglądania amerykańskich filmów. Tym czasem detektywi to ludzie dobrze wykształceni i posiadający predyspozycję do pracy w tym zawodzie. Żeby można było otworzyć swoje biuro detektywistyczne albo pracować u kogoś, jako prywatny detektyw trzeba zdobyć odpowiednią licencję. Nie jest o nią wcale tak łatwo. Trzeba spełnić szereg wymogów formalnych, takich jak wiek i obywatelstwo oraz niekaralność. Potem trzeba przejść odpowiedni kurs bądź kursy oraz zdać stosowne egzaminy. Ale powtarzamy raz jeszcze, jest to zawód, do którego trzeba mieć szczególne predyspozycje. Trzeba umieć słuchać, kojarzyć fakty, rozpoznawać otoczenia i współdziałać z ludźmi. Tym czasem trzeba też wiedzieć, że odpowiednie ustawy regulują to, jakie usługi detektywistyczne można świadczyć. Regulują one też dostępne metody działania. Warto zauważyć, ze każdy może zostać detektywem, ale najlepsi ludzie w tej branży to zazwyczaj byli pracownicy policji i służb. Każdy detektyw musi świadczyć wszystkie usługi określone w ustawie, a więc zajmować się zarówno poszukiwaniem osób zaginionych jak i potrafić przeprowadzić odpowiedni wywiad gospodarczy. Tym bardziej, że detektywi są wykorzystywani właśnie w sprawach karnych, w których toczy się postępowanie na przykład skarbowe. Do kompetencji najlepszych detektywów należy też skuteczna likwidacji należności, czyli mówiąc wprost windykacja.

Detektyw może używać wszelkich dostępnych metod, przy założeniu, że są one oczywiście legalne. Jeżeli komuś nadal marzy się praca detektywa to musi też wiedzieć, że po zdaniu egzaminu i zdobyciu licencji trzeba wykonywać wszelkie działania o które poproszą nas sądy czy na przykład prokuratura.