Jak usunąć plamy z wina?

Niestety, plamy czerwonego wina są bardzo trudne do usunięcia pomimo tego, że często się zdarzają. Pigmenty czerwonego wina wsiąkają w włókna i zaczynają wnikać w tkaninę niemal natychmiast. Dlatego ważne jest, aby działać szybko i natychmiast próbować usunąć plamę. Jest kilka sposobów, które można wypróbować, aby osiągnąć pomyślny wynik.

Usuwanie plam z wina

plamy po winieJeśli to możliwe, należy natychmiast zająć się plamą z wina. Im starsza plama, tym trudniej ją usunąć. Pierwszym krokiem jest osuszenie miejsca z zabrudzeniem czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym, upewniając się, że naciska się delikatnie, a przede wszystkim nie pociera. Mocne szorowanie watrze plamę mocniej w tkaninę. Zwykła sól kuchenna może usunąć plamy czerwonego wina z tkaniny. Ziarna soli wchłaniają wino, odciągając barwnik od ubrania i działając jak środek czyszczący. Po osuszeniu zabrudzonego miejsca czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym, należy posypać solą plamy po winie i odczekać dwie do trzech minut. W tym czasie sól powinna zacząć wchłaniać czerwone wino. Sól można również zostawić na noc. Następnie trzeba zabrudzenie dokładnie spłukać zimną wodą. Jeśli plama pozostanie, można powtórzyć kroki. Jeśli zabrudzona tkanina jest bardzo gruba, można zalać sól wrzącą wodą. Jeśli wyniki są zadowalające, ubranie należy wyprać tak jak zwykle. Jeśli nie, można skorzystać z pomocy specjalistycznych pralni.

Przypadkowe rozlanie czerwonego wina na ubranie może być katastrofą. Jednak wystarczy zastosować kilka prostych sztuczek, aby usunąć plamę. Kluczem do usunięcia plamy jest szybkie działanie, zanim plama wyschnie. Stare plamy po winie mogą być o wiele trudniejsze do usunięcia. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się zabranie zabrudzonych rzeczy do profesjonalnej pralni.