Wynalezienie druku, parę wieków temu, przyczyniło się do gwałtownego rozwoju wszystkich gałęzi z nim związanych. Książki już nie musiały być ręcznie przepisywane, co trwało wieczność i było katorżniczą pracą dla osób się tym parających. Drukarnia przejęła ich obowiązki. I mimo, że początkowo mogła wydrukować dziennie tylko parę egzemplarzy, to i tak druk przyczynił się do rozwoju rynku księgarskiego, który obecnie kwitnie w Bydgoszczy. Literatura stała się bardziej popularna i powszechna.
Dla kogo powstawały pierwsze wizytówki, jakich wiele jest teraz w Bydgoszczy?
Książki nie tylko mogły czytać osoby zamożne, które stać było na ich zakup. Były coraz tańsze, a co za tym idzie, dostępne nawet dla osób o niższym statusie majątkowym. Ale drukarnia to nie tylko powieści, poezja i inna literatura. W miarę rozwoju technologicznego, proces drukowania przyspieszył. Zaczęto drukować pierwsze gazety. Początkowo jednostronicowe, przypominające bardziej ulotki, niż dziennik z informacjami. Takie gazety można było kupić na ulicach Bydgoszczy. Powstały też pierwsze wizytówki Bydgoszcz. Początkowo dostępne były tylko dla osób najważniejszych w państwie i najzamożniejszych. Rodzina królewska za pomocą takich kart wizytacyjnych, bogato zdobionych, zapowiadała swoją wizytę. Bogaci panowie wręczali je, aby zaanonsować swoje przybycie. W dzisiejszych czasach, czego świetnym przykładem jest sytuacja w Bydgoszczy, drukarnie są świetnie rozwinięte. Mają nowoczesne maszyny, które zdołają wydrukować każdy format i wielkość.
Najczęściej wykorzystywany jest druk cyfrowy. Jest to najpopularniejsza i najtańsza forma, dostępna dla każdego. Zazwyczaj korzystają z niego małe i większe firmy, które za pomocą materiałów reklamowych, chcą poszerzyć grono swoich klientów.