dźwig

Historia dźwigów, a wynajem dźwigów dzisiaj

Może się to wydawać niewiarygodne, ale pierwsze prymitywne dźwigi funkcjonowały w starożytnym Rzymie. Były to bardzo prowizoryczne urządzenia, działające na zasadzie przeciwwagi, niemniej spełniały swoją funkcję. Jednocześnie za pomocą takiego dźwigu, wjeżdżało na arenę Koloseum, dwudziestu potężnie zbudowanych gladiatorów.

Dźwigi używane były już w starożytności

dźwigUrządzenia tego typu, znalazły również zastosowanie przy budowie monumentalnych pałaców, pochodzących z tamtego okresu. Zapewne nie było w ówczesnych czasach firm które świadczyły wynajem dźwigów. Prymitywne urządzenia, powstawały w momencie kiedy były potrzebne, a materiały z których je budowano, nie miały zbyt dużej wytrzymałości. Kolejne rozwiązania urządzeń dźwigowych, nie były zbytnio praktyczne. Zazwyczaj była to plątanina lin, przymocowanych do krążków, napędzane przez siłę ludzkich rąk, lub zwierzęta pociągowe. Przełomowym momentem, okazało się wynalezienie silnika parowego i zastosowanie kół zębatych. Od tego momentu ewolucja maszyn podnoszących ruszyła pełną parą. Dzięki temu, dziś możemy korzystać z różnych rodzajów dźwigów, które są wykorzystywane w wielu dziedzinach. Najczęściej wynajem dźwigów świadczy się przy budowach. Bez nich nie powstałyby nowe drogi, autostrady, mosty czy inne obiekty.

Są to urządzenia niezwykle pomocne . Jeden człowiek, zasiadający za kokpitem sterującym dźwigu, wykonuje pracę, która niegdyś była wręcz niemożliwa do zrobienia. Świadczenie usługi dźwigiem wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej, nie każdy może zostać operatorem tego urządzenia.