taśma gumowa

Historia taśm gumowych

W historii ludzkości rozwój przemysłu był jednym z głównych czynników kreujących postęp naszej cywilizacji. Poprawianie jakości wyrobów i wydajności fabryk, czy też wcześniejszych manufaktur i warsztatów rzemieślniczych to proces proces trwający praktycznie od momentu, kiedy człowiek przeszedł na osiadły tryb życia, trwający po dziś dzień.

Taśma gumowa i jej szerokie zastosowanie

taśma gumowaJednym z urządzeń, które w XIX wieku praktycznie zrewolucjonizowało wiele branż, była taśma przenośnikowa, opisana przez Olivera Evansa jeszcze w XVIII wieku, jako elastyczny pas wykonany ze skóry lub płótna umieszczony na dwóch krążkach obrotowych. Jeszcze w tym samym wieku pojawiły się urządzenia służące do przeładowywania zboża, a na skutek rozwijania technologii w tym zakresie, pojawiła się również taśma gumowa. Galopujący rozwój sektora przemysłowego w XIX wieku uwarunkował dynamiczne rozszerzanie się rynku taśm, dla których znajdywano coraz to nowsze zastosowania. Przedsiębiorstwo, w którym była używana taśma przenośnikowa zyskiwało przewagę w szybkości produkcji nad swoją konkurencją, na dodatek nie potrzebowało zatrudniać tylu pracowników. Urządzenia oczywiście z czasem ewoluowały – początkowo postęp polegał na regularnych unowocześnianiach wykorzystywanych do ich produkcji surowców, później,na ulepszaniu struktury tkaniny.

Po dziś dzień urządzenia te są chętnie wykorzystywane. Przedsiębiorstwa bardzo chętnie odkupują używane taśmy staroużyteczne od zakładów produkcyjnych i fabryk, następnie je odświeżają i ponownie wykorzystują.