elektrownia słoneczna

Fotowoltaika źródłem zarobku.

Od dłuższego czasu słychać spory, o to czy faktycznie panele słoneczne dają zaoszczędzić a może nawet fotowoltaika daje zarobić. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej w elektrowni fotowoltaicznej, koszt jednostkowy maleje. Obecnie ceny gotowych elektrowni wraz z montażem wahają się od około 8000zł do około 12000zł.

Elektrownia słoneczna – czemu jest tak popularna?

I podobnie jak z każdą inwestycją pytanie w jakim czasie inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną się zwróci, zależy w sposób ścisły od wielu czynników. Wpływ ma na to nie tylko nasłonecznienie obszaru na jakim mieszkamy ale również umiejętne zainstalowanie elektrowni fotowoltaicznej. Optymalnie dobrana lokalizacja pozwoli nam w

elektrownia słoneczna

możliwie jak największym stopniu wykorzystać dobowy potencjał energetyczny słońca. Określa się to mianem produktywności czyli parametru mówiącego, ile godzin w roku elektrownia słoneczna wytwarza prąd. Innym czynnikiem jest jakość instalacji i jej serwis,dobrze wykonana elektrownia fotowoltaiczna może pracować nawet 25 lat. Awarie zdarzają się sporadycznie, ze względu na brak części ruchomych. Niestety do większości awarii dochodzi w wyniku warunków atmosferycznych takich jak grad czy silny wiatr, które potrafią zniszczyć poszycie ogniwa fotowoltaicznego, wtedy konieczna jest wymiana uszkodzonego elementu. Serwis może być realizowany przez właściciela elektrowni fotowoltaicznej, w większości przypadków sprowadza się do prostych czynności jak utrzymanie czystości paneli lub sprawdzanie poprawności funkcjonowania w module diagnostycznym. Czynnik decydujący bezpośrednio o opłacalności i okresie zwrotu inwestycji to wsparcie ze strony państwa. W obecnym systemie Świadectw Pochodzenia, jedynie większe instalacje mogą generować pewne zyski małych, przydomowych (przygospodarczych) instalacji takich nie generują. Wejście w życie tzw. Stałych Taryf Gwarantowanych może sprawić, że inwestor uzyska stabilne warunki zbytu przez cały okres trwania wsparcia co będzie wpływało na znacznie większa opłacalność inwestycji.