Miasto położone przy granicy z Czechami, czyli uwielbiane przez wszystkich Kudowa Zdrój, wzięło na patrona Stanisława Moniuszkę, a co za tym idzie? Co roku, począwszy o 1968 roku, odbywa się festiwal moniuszkowski, na których goszczą ważne i szanowane osobistości nie tylko z Polski, ale i zza granicy.
Czym jest festiwal moniuszkowski?
Festiwal ten jest jednym z najważniejszych wydarzeń miasta Kudowy-Zdroju. Akcja trwa zazwyczaj cztery dni, jest organizowana co roku, a od początku jej istnienia, miasto musiało z niej zrezygnować tylko raz z powodu wprowadzenia stanu wojennego. Wszystko rozpoczyna się wraz z dźwiękiem Hejnału Festiwalowego, który można usłyszeć o godzinie 12.00. Następnie odbywa się koncert fortepianowy z kompozycjami między innymi Władysława Żeleńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Johanna Straussa, Rosina Stoltza i oczywiście nie może zabraknąć samego Stanisława Moniuszki. O godzinie 16.00 odbywa się spotkanie z laureatami Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie. Trzy godziny później jest możliwość wysłuchania Koncertu Inauguracyjnego w Teatrze, ale tym razem kompozycje między innymi Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georgesa Bizeta, Antonina Dvoraka, Giuseppa Verdiego i Giacoma Pucciniego. A kończąc dzień Recitalem wokalnym można podziwiać kompozycje Johna Dowlanda, Federica Garcii Lorci, Franza Schuberta, Stanisława Moniuszki oraz Staropolskich Anonimów. Hejnał Festiwalowy również rozpocznie kolejny dzień. Wystąpią chóry z różnych miast polskich. A w drugim dniu festiwalu pojawią się tym razem kompozycje Piotra Czajkowskiego, Camilla Saint-Saensa i Pietra Mascagniego.
Kolejne dni również rozpoczną się Hejnałem Festiwalowym, a całe wydarzenie zakończy się uroczystym wieczorem baletowym. Taki festiwal odbywa się tylko w mieście Kudowa Zdrój.