Pompy ciepła

Ekologiczne ogrzanie i dobra wentylacja domu

Przy planowaniu i budowie domu ważne miejsce zajmuje metoda jego ogrzewania. Z powodu wyczerpujących się zasobów surowców naturalnych popularność zyskują metody lepsze dla środowiska naturalnego.

Jak można ekologicznie ogrzać dom?

Pompy ciepłaZamiast węgla i ekogroszku paliwem coraz częściej staje się biomasa, ale klienci równie chętnie sięgają po inne ekologiczne rozwiązanie, takie jak pompy ciepła małopolska, które wykorzystują powietrze jako źródło energii, a sprawności ich działania nie ograniczają nawet niskie zimowe temperatury. Urządzenia te są w stanie pozyskiwać energię cieplną z powietrza na zewnątrz domu nawet przy -20 i -25 stopniach Celsjusza, więc można je wykorzystywać przez cały rok. Szeroki wybór możliwości konfiguracji i ustawień pozwala na dostosowanie działania pompy do indywidualnych potrzeb, nie sprawiając przy tym żadnych trudności w obsłudze. Choć koszty założenia pompy ciepła mogą wydawać się duże, to ostatecznie jej zakup i instalacja będą zdrowe nie tylko dla środowiska, ale także dla portfela. Sposób ogrzania domu to jednak nie wszystko. Ważna jest również metoda jego wentylacji, ponieważ należy wybrać taką, która ograniczy zużycie i straty ciepła – na co pozwala wentylacja mechaniczna. Dzięki zastosowaniu rekuperatora oszczędności widać już przy zakupie pompy ciepła, ponieważ można wybrać urządzenie nawet o 20% słabsze, a więc i tańsze. Rekuperacja pozwala bowiem na odzyskanie ciepła ze zużytego powietrza i wody oraz użycie go do ogrzania świeżego powietrza i czystej wody. Powietrze napływające z wentylacji mechanicznej jest ciepłe, przefiltrowane i odpowiednio nawilżone (dzięki wilgoci odzyskanej z powietrza zużytego), co znacząco poprawia komfort użytkowania budynku i tworzy sprzyjający człowiekowi, zdrowy mikroklimat.

W Polsce z takich rozwiązań znany jest Kraków i całe województwo małopolskie, gdzie ekologia i dobre inwestycje stoją na pierwszym miejscu.