Odcinki przewodów kanalizacyjnych powszechni nazywamy podejściami kanalizacyjnymi. Łączą one przybory sanitarne wraz z pionami kanalizacyjnymi w budynku. Tego typu przewody powinny być układane ze spadkiem od 2-5%, oczywiście idąc w kierunku pionu. Jedno takie podejście ma możliwość obsłużyć kulka urządzeń sanitarnych. Warunkiem są jedynie zamknięcia wodne, inaczej zwane syfony.
Natomiast średnice przewodów, z których wykonywane są podejścia uzależnione są od rodzaju przyboru sanitarnego do którego bezpośrednio zostało podłączone. Wyróżniamy przewody: 40mm(niewielkie umywalki), 50mm (umywalki sanitarne, brodziki, zlewozmywaki, wanny), 70mm ( zespoły umywalek), 100mm dla misek ustępowych).
Podstawową zasadą, jaką należy się kierować przy dobrym doborze średnicy jest to, aby średnica podejścia nie była mniejsza od średnicy wylotu z przyboru sanitarnego.
Kanalizacja domowa wykonywana jest z PCV, HDPE, PP i również ich różne konfiguracje z różnymi materiałami, które są specjalnie, aby zwiększyć masę przewodów. Oddzielną grupę tworzą przewody, które są wykonywane ze stali nierdzewnej.
Aby czyszczenie kanalizacji sprawnie poszło należy odpowiednio zadbać o odpowiedni montaż. Ważny jest spadek rur, odpowiednie połączenie, odległości od pionu, podejścia pod przybory sanitarne. Warto o tym pamiętać, że nieodpowiednio zamontowana instalacja nie zostanie odpowiednio wyczyszczona nawet przez pogotowie kanalizacyjne. Wart więc temu poświęcić trochę czasu i do montażu zatrudnić odpowiednią firmę.
Artykuł powstał przy współpracy firmy: