Budowa domów drewnianych

Dom z drewna a ekologia

W poszukiwaniu ekologicznych rozwiązań budownictwo sięga najczęściej po drewniane elementy. Naturalny materiał jest zawsze lepszy niż sztuczny, dobrze wygląda, nie niszczy środowiska, a więc jest lepszy niż inne.

Domy z drewna z zasady są bardzo ekologiczne

Budowa domów drewnianychPoza drobnymi czy większymi elementami wyposażenia wnętrz, takimi jak meble, dekoracje, czy dodatki możemy używać także ekologicznych materiałów do budowy samego domu. Budowa domów drewnianych jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Domki drewniane całoroczne szybko się stawia, bo w większości mamy gotowe elementy, takie jak ściany, a jedyną pracochłonną i ,,mokrą” rzeczą, która wymaga schnięcia jest wylanie fundamentów, więc możemy je stawiać w każdych warunkach pogodowych, także w zimie. Budowa domu z balii opiera się na podobnych mechanizmach, bo budowa domów drewnianych, choć jest bardziej pracochłonną, bo wszystkie belki musimy układać pojedynczo, ze względu na ich ciężar. Poza tym, taki dom z balii wygląda bardzo specyficznie i w środku i na zewnątrz i będzie trudny do zagospodarowania, ze względu na owalny kształt belek. Zanim więc ruszy nasza budowa domu z balii warto jest zobaczyć taki dom, choćby na zdjęciach w internecie, żeby wiedzieć jak to naprawę wygląda, a nie tylko co my sobie wyobrażamy. Domki drewniane całoroczne muszą być na pewno dobrze zakonserwowane. Mamy tu również ekologiczne bejce, farby i lakiery, które są tak samo skuteczne, jak te sztuczne, więc nie musimy się martwić o nieszczelność, czy o niedostateczną izolację naturalnych środków. Drewno jest materiałem ekologicznym, ale to nie znaczy, że musimy budować z niego cały dom, by był on przyjazny dla środowiska. Ważne jest także ogrzewanie bez szkodliwych dymów, wybieranie mebli i dodatków bez plastiku czy innych tworzyw sztucznych, czy stosowanie ekologicznych środków czyszczących.

Domki drewniane całoroczne bez tego nie będą bardziej ekologiczne, niż normalne domy murowane, mimo iż z zewnątrz będą wtapiały się w środowisko naturalne i wyglądały dobrze. Sama budowa domków drewnianych to nie wszystko, liczy się także to, co zainstalujemy we wnętrzu.