Dobre jakościowo podłogi olejowane

Drewniane podłogi mogą być zarówno lakierowane, jak i olejowane, w zależności od tego jakie kryteria są dla nas ważniejsze. W pierwszym przypadku możemy liczyć na odporność na zabrudzenia i łatwość konserwacji, natomiast w drugim na mniejszą podatność na zarysowania czy bardziej naturalny wygląd. Wybór metody wykończenia podłogi będzie mieć znaczenie na etapie dalszego użytkowania, dlatego powinna być to w pełni świadoma decyzja.

Podłogi olejowane i ich zalety

podłogi olejowane od producentaObie prezentowane powyżej metody wykończenia mają zarówno zalety, jak i wady. Z tego powodu warto się z nimi zapoznać, przez zamówieniem konkretnego modelu. Coraz popularniejsze stają się podłogi olejowane od producenta. Nie należy jednak kierować się aktualnymi trendami, a zamiast tego znacznie lepiej własnymi potrzebami, preferencjami oraz możliwościami finansowymi. Wybierając podłogi olejowane mamy pewność, że deski zachowają naturalną strukturę i wygląd. Jest to doskonały sposób na podkreślenie wyglądu drewna, a na korzyść takiego rozwiązania przemawia także możliwość samodzielnego wykonania renowacji. Tyczy się to nie tylko części podłogi olejowanej, ale jej całości. Zaletą olejowania podłogi jest także fakt, iż nie ma miejsca zamknięcie drewna pod szczelną powierzchnią, przez co deski w znacznym stopniu oddają wilgoć i jest to niezwykle ważne na przykład w łazience, w której panuje specyficzny mikroklimat. Jeśli zawilgotnieje deska zakonserwowana olejem, to woda szybko z niej wyparuje.

Atutem podłóg olejowanych jest także fakt, iż nie elektryzują, dzięki czemu nie należy się martwić pojawiającym kurzem na podłodze. I choć podłoga taka jest bardziej chłonna, należy dbać o to, aby szybko się z niej pozbywać wszelkich zabrudzeń. Podłoga wykończona w taki sposób będzie wymagała wolnego mycia, a także pielęgnacji przy zastosowaniu specjalnych środków przeznaczonych do drewna olejowanego. W innym wypadku możliwe jest zniszczenie powierzchni.