Druk na tkaninach jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób drukuje się profesjonalnie na tkaninach, a także jak przebiega drukowanie na tkaninach w domu. Pierwszą stosowaną metodą jest bezpośredni druk specjalnymi atramentami na materiale, a drugim metoda termosublimacji. Która z metod jest lepsza?
Nowoczesne modele drukarek do materiałów
Wydruki na tkaninach dostępne są w przystępnych cenach, znacznie niższych niż w przypadku okresu kilku lat wstecz. Zlecenia wydruków na tkaninach są zbliżone do zleceń wydruków na tradycyjnym papierze. Pierwszym etapem profesjonalnego wydruku jest przygotowanie na komputerze wersji elektronicznej drukowanych materiałów. W drukarce umieszczana jest tkanina przymocowana do papieru. Po wykonaniu wydruku odkleja się papier, następnie wykonuje się prace związane z wykończeniem. Drukować w domu możemy przy pomocy metody termosublimacji. Umożliwia ona wykonywani nadruków na niewielkich powierzchniach tkaniny i w większości przypadków stosowana jest do drukowania na koszulkach. Do wykonywania nadruków na odzieży niezbędna jest specjalna drukarka do materiałów. Pierwszym etapem jest wydrukowanie wzoru na specjalnej folii nośnej. Obraz jest odbiciem lustrzanym, o czym trzeba pamiętać w momencie przygotowywania wydruku. Kolejnym etapem jest przyłożenie wydruku na folii do odpowiedniego miejsca na odzieży oraz zaprasowanie. W efekcie działania wysokiej temperatury na tusz, tworzywo to przykleja się do materiału.
Wybór odpowiedniego sprzętu do drukowania na materiałach przekłada się zarówno na ilość nakładu pracy niezbędnej do przygotowania nadruków, ale również ich odzieży. Sięgając po bardziej nowoczesne drukarki, możemy uzyskać rezultat niemal tak profesjonalny, jak w przypadku firm zajmujących się usługowo wykonywaniem wydruków na odzieży. Dlatego znaczący jest dobór sprzętu oraz technologii drukowania.