Dlaczego potrzebujemy geowłókniny w systemach odwadniających?

System odwadniający układany na dużych głębokościach wymaga dodatkowej ochrony. Podczas jego działania woda przesącza się przez darń, wypełnia ją drobnymi frakcjami, a nagromadzone cząstki zamulają otwory, zamykając warstwę filtracyjną. Zmniejsza się wtedy skuteczność odwadniania gleby. Zastosowanie geowłóknin do drenażu zapobiega zatamowaniu warstwy żwiru.

Co to jest geowłóknina?

geowłóknina do drenażuJest to materiał syntetyczny wytworzony metodami tkanymi. Posiada wysoką elastyczność, wytrzymałość, trwałość. Istnieją trzy główne typy takich elementów i to odpowiada materiałom, jak polipropylen, poliester i wieloskładnikowy produkt. Geowłóknina polipropylenowa ma zwiększoną wytrzymałość. Nie wyrastają z niego żadne korzenie drzew. Materiał dobrze toleruje agresywne działanie kwasów, zasad i soli. Nie gnije, nie jest podatny na pleśń, kolonizację przez grzyby. Polipropylen ma dużą przepustowość. Może być stosowany w warunkach zróżnicowanej termiki. Geowłóknina wykonana z włókien poliestrowych jest mniej odporna na agresywne wpływy alkaliczne, a zakres temperatur jest mniejszy, ale mimo to taki materiał jest zwykle tańszy niż polipropylen. Geowłóknina do drenażu ma wiele zastosowań i nie jest to tylko drenaż i odprowadzanie wód gruntowych. W tym zakresie należy wymienić też filtrowanie, ochrona gleby przed erozją i jej wzmocnienie. Wysokiej jakości geowłókniny drenażowe zwiększają żywotność budynków, zapewniając szybkie usuwanie wilgoci. Filtrują wody gruntowe, zatrzymując piasek, glinę. Zwiększa to nośność gruntu. Pod materiałem gleba nie ulega erozji, nie jest wypłukiwana. Pokrywa roślinna jest mniej naruszona.

Geowłóknina zabezpiecza konstrukcje podziemne – rury, fundamenty przed uszkodzeniami spowodowanymi przez korzenie roślin. Jej zastosowanie zmniejsza zużycie gruntu i materiałów sypkich układanych warstwami, zapobiega to ich mieszaniu się. Materiał ułożony na podłożu przyczynia się do równomiernego rozłożenia obciążeń, zmniejsza ryzyko to deformacji różnych konstrukcji.