Zdrowa dieta

Dieta odchudzająca – czy „bądź fit” to zwykły kit?

Utrzymanie szczupłej sylwetki jest obecnie nie tylko jedną z podstaw dbania o zdrowie, ale zajmuje pierwsze miejsce w kanonach piękna wysokorozwiniętych krajów. Dieta odchudzająca jest najpopularniejszym rodzajem diety, utrzymywanym nie tylko przez dbające o swój wizerunek kobiety i mężczyzn, ale nawet przez dzieci, które pozostają pod silnym wpływem propagujących szczupłą sylwetkę mediów.

Czy dieta odchudzająca jest skuteczna?

Zdrowa dietaWiele osób błędnie uważa, że najskuteczniejsze diety to te, które pozwolą na szybka utratę wagi, są jednak w błędzie: najskuteczniejsze są zdrowe diety, dostosowane do potrzeb, trybu życia i poziomu aktywności fizycznej. Pogoń za idealnym wyglądem nie może być związana z zaszkodzeniem swojemu organizmowi przez wybór nieodpowiedniej diety, która może pozwolić na szybką utratę wagi, ale jeszcze przez wiele miesięcy będzie miała negatywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Wybierając odpowiednią metodę żywienia dla siebie warto sięgnąć po sprawdzone diety, od lat badane pod kątem skuteczności i długofalowego wpływu na organizm. Nie należy jednak bezkrytycznie korzystać z konkretnych porad i przepisów, a dostosować je do swoich potrzeb, gustu i możliwości przygotowywania posiłków. Najlepiej zrobić to, konsultując się z dietetykiem. Istotne jest również, aby skorzystać z porad trenera i ułożyć dopasowany do trybu życia i możliwości plan ćwiczeń, który wspomoże odchudzanie, pomoże zadbać o sylwetkę poprzez wyrobienie mięśni oraz korzystnie wpłynie na nastrój. Zanim jednak w ogóle pomyśli się o diecie, należy zastanowić się, czemu ma ona służyć. Jeśli wyłącznie wpasowaniu się w społecznie akceptowalne kanony piękna, to zamiast z dietetykiem warto porozmawiać najpierw z psychologiem lub terapeutą na temat braku samoakceptacji. Można być zdrowym oraz wyglądać i czuć się dobrze również w większym rozmiarze. Jeśli wyniki badań wskazują na dobry stan zdrowia, dbamy o odpowiednia ilość ruchu i jemy zdrowo, nie ma powodów do obaw i dostosowywania się do wymagań społeczeństwa.

Zdrowe diety powinny być wykorzystywane przez każdego jako element zdrowego stylu życia, jednak nie w każdym przypadku należy je wiązać z odchudzaniem i różnymi wyrzeczeniami. Wbrew medialnej propagandzie, osobiste problemy nie kończą się wraz z osiągnięciem niższej wagi ciała.