Czym jest zbrojenie rozproszone?

 

Zbrojenie pełni w betonie ważną rolę. Zapewnia mu sztywność, ognioodporność, a także przejmuje naprężenia, które mogłyby beton uszkodzić. Dzięki zbrojeniu można tworzyć budynki monolityczne, czyli bez dodatkowych łączników. Taki budynek nie mógłby powstać ze stali albo z drewna. Poza prętami zbrojeniowymi wykorzystuje się także włókna z różnych materiałów.

Rodzaje włókien w zbrojeniu rozproszonym

zbrojenie rozproszone posadzkiZbrojenie, w którym stosuje się włókna zamiast prętów, nazywa się rozproszonym. Włókna mogą być zrobione z różnych materiałów – stali, polimerów, bazaltu czy polipropylenu. Ich dodatek do mieszanki betonowej ma ogromne znaczenie w czasie dwutygodniowego okresu wiązania betonu, ale później również są one istotne. W znacznym stopniu poprawiają właściwości mechaniczne betonu: jest on bardziej wytrzymały na ściskanie i rozciąganie, zyskuje właściwości ognioodporne i mrozoodporne. Powierzchnia betonu nie ulega kruszeniu w takim stopniu, jak beton pozbawiony zbrojenia. Obecnie wykonuje się nowoczesne zbrojenie rozproszone posadzki, stropów oraz fundamentów. Fibrobeton wykorzystuje się do tworzenia parkingów i tuneli, a także do prefabrykatów. Różne rodzaje włókien stosowanych do jego produkcji posiadają odmienne właściwości. Popularne i bardzo powszechnie stosowane włókna polipropylenowe mają działanie przeciwskurczowe. Są chemicznie obojętne – ich głównym zadaniem jest poprawienie właściwości mechanicznych samego betonu. Inny często stosowany rodzaj włókien sztucznych to polimerowe.

Polimerowe włókna są bardzo wytrzymałe i giętkie, zwiększają wytrzymałość betonu. Z kolei włókna ze stali doskonale nadają się do zbrojenia posadzek, ich dodatek pozwala na zmniejszenie grubości warstwy posadzki. Ciekawostką jest budowa tych włókien, gdyż na końcu są wygięte, co zwiększa ich przyczepność.