Czym jest lutospawanie?

 

Spawanie to proces polegający na łączeniu materiału, topiąc jego brzegi, a także produktu spajającego. Lutowanie natomiast to metoda długotrwałego łączenia materiałów za pomocą lutu. Nie narusza brzegów scalanych elementów. Lutospawanie to połączenie tych dwóch procesów. Integracja następuje przy spajaniu lutem, ale przy użyciu palnika do spawania. Nie zachodzi topienie brzegów scalanych elementów.

Gdzie używa się spawarki do lutospawania?

spawarka do lutospawaniaOd 1990 roku lutospawanie wykorzystywane jest między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Profesjonalna spawarka do lutospawania łączy cienkie blachy nie niszcząc ocynkowania. Nie zniekształca też spawanego materiału, co pozwala  uniknąć uszkodzenia karoserii. W tym wypadku nie ma  konieczności usuwania cynku z elementów, co jest bardzo kosztowne i czasochłonne. Dodatkowo lutospawanie pozwala uniknąć zatrucia oparami cynku, poprzez wykorzystywanie mniejszej ilości ciepła.  Lutospawanie przebiega podczas stapiania lutu w łuku elektrycznym w obecności gazów ochronnych, np. argonu. Spawarka do lutospawania bywa zwyczajowo nazywana migomatem.  Bardzo często jest ona półautomatyczna i ma samoregulację łuku elektrycznego. Powinna posiadać teflonowy wkład do pojemnika, ponieważ lut jest bardzo miękki. Źle podawany mógłby prowadzić do powstawania odprysków, które następnie należałoby usunąć mechanicznie. Ponieważ lut nie jest zbyt twardy, łatwiejsza jest obróbka mechaniczna spawanego miejsca.

Pomimo tego, że sam sposób nie jest zbyt tani, zyskujemy na robociźnie w stosunku do zwykłego spawania. Lutospawanie jest stosowane tam gdzie zawodzą inne środki. Jak widać lutospawanie świetnie sprawdza się naprawach blacharskich. Ta metoda pozwala na zachowaniu właściwości antykorozyjnych materiału i jest wyjątkowo ceniona przez pracowników warsztatów motoryzacyjnych.