Fotowoltaika

Czy inwestowanie w fotowoltaike jest opłacalne?

Coraz więcej krajów Unii Europejskiej zachęca swoich obywateli do życia w zgodzie z matką naturą. Rządy wielu państw nie tylko ograniczają złe nawyki dużych korporacji energetycznych nakładając na nie wielkie kary, ale też mobilizują do stosowania nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaike?

FotowoltaikaMało tego, dotuje wszelkiego rodzaju ekologiczne rozwiązania mniejszych przedsiębiorstw i zwykłych obywateli. W końcu najważniejszy dla państwa jest zdrowy obywatel, żyjący w czystym środowisku. Jadąc przez Francję, Szwajcarię, Niemcy możemy zauważyć jak bardzo popularne są tam panele fotowoltaiczne, są one wyrazem nie tylko dbania o środowisko ale także sporych dotacji, które dostaje właściciel dom, kiedy instaluje baterie słoneczne na swoim dachu. Jeśli utrzyma się nadal w Polsce tendencja do naśladowania zachodnich krajów to i w naszym kraju zacznie pojawiać się na każdym domu fotowoltaika, zdaje się, że proces ten znacznie przyśpieszy po pierwszym programie Sunelectric, który dotuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, programie, który skierowany jest przede wszystkim do użytkowników indywidualnych lub też wspólnot mieszkaniowych. Program przewiduje aż 40% dotacji kredytu branego na panele słoneczne, elektrownię wiatrową czy też zakładanie pompy ciepła. Dotacja taka znacznie przyśpiesza czas, w którym inwestycja taka zwraca się, dodatkowo dzięki wprowadzeniu nowych przepisów, nadwyżkę energii możemy sprzedać lokalnemu dostawcy prądu. Czy warto zakładać takie ekologiczne systemy, które wyprodukują nam prąd lub ciepło do naszego domu? Bez dotacji i sprzedaży nadwyżki to tak naprawdę jest to mało opłacalne, a wręcz się to nie opłaca w tak małym zakresie. Co innego jeśli mamy więcej paneli, które w zupełności pokryją nasze zapotrzebowanie energetyczne.

Oczywiście możemy sobie zafundować panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła, dotacja nas obejmie, a my będziemy cieszyć się bezpłatnym prądem i ciepłem w domu przez długie lata, a jeśli się uda to nawet dostaniemy pieniądze za nadwyżkę prądu.