Budowa basenów przydomowych

Od kilkunastu lat, pogoda w sezonie letnim w Polsce, przypomina tę z krajów Europy Zachodniej. Dzięki temu, możemy cieszyć się ciepłym i słonecznym latem, bez konieczności wyjeżdżania na zagraniczne wczasy. Jak wiadomo, najlepszy letni wypoczynek jest w wodzie.

Jaki jest koszt budowy basenu?

projekty basenów krytych przydomowychDlatego coraz większa ilość osób decyduje się na budowę przydomowych basenów, mimo że taka inwestycja nie należy do najtańszych. Średni koszt wykonania przydomowego basenu, to około 40 tysięcy złotych. Należy do tej kwoty doliczyć także roczne koszty utrzymania basenu, rzędu 2 tysięcy złotych. Na budowę basenu o powierzchni mniejszej niż 30 metrów kwadratowych, nie jest wymagane pozwolenie. Należy wtedy jednak zgłosić zamiar budowy i poczekać z jej rozpoczęciem 30 dni. Projekty basenów krytych przydomowych powinny być dostosowane do warunków terenu, na którym będzie przeprowadzana inwestycja. Na przykład, jeśli w miejscu, które przeznaczyliśmy na budowę basenu, znajdują się wysoko osadzone wody gruntowe, należy wtedy wykonać specjalne podwyższenie, w którym zostanie umieszczona niecka basenu. Taki zabieg ma za zadanie uniknięcia sytuacji, w której niecka basenu ulegnie uszkodzeniu, na skutek osuwania się ziemi, wypłukiwanej przez wody gruntowe. Na polskim rynku, wybór niecek basenowych jest dość bogaty. Możemy zdecydować się na tanią nieckę betonową, wykończoną folią PCV, elegancką i odporną na działanie czynników atmosferycznych nieckę ze stali szlachetnej, lub ekologiczną i stylową nieckę drewnianą. Najtańszą opcją są niecki z tworzyw sztucznych.

Dla lepszego komfortu użytkowania, warto zaaranżować również przestrzeń otaczającą basen. Położenie drewnianych desek lub ceramicznych płytek wokół basenu pozwoli nam uniknąć zabrudzenia wody w zbiorniku trawą i drobinkami ziemi. Płytki muszą być mrozoodporne.